Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Miroslav Janeček, Markéta Kološová
Pro pořízení papouška domácího mazlíčka se často rozhodují rodiny s dětmi, mnohdy malými nebo je papoušek vytouženým přáním přímo dětí milujících zvířata. V případě, že chceme menším dětem přání splnit je ale nezbytné počítat s tím, že děti sice k péči o papouška povedeme, ale vše musí probíhat pod dohledem dospělých. Přece jen je papoušek stále divoké zvířátko.
Na to, jaký druh papouška pořídit, se budou názory jistě různit. Někdo doporučí menší druhy – andulky, korely, pyrury, mníšky, aymary, ale je spousta lidí, kteří zatouží po papouškovi velkém, žakovi, kakadu, amazoňanovi či arovi a vzhledem k tomu, jak jsou tito papoušci dlouhověcí, chápu, že si velkého papouška pořídí hned jako prvního.
Ať tak či onak, je třeba si o každém z nich zjistit co nejvíce informací, zodpovědně si odpovědět na otázku, kolik času a zda vůbec se mohu papouškovi denně v rámci režimu rodiny věnovat a zda jsem schopen mu po celý jeho dlouhý život zajistit vše tak, aby jej prožil šťastně a spokojeně.
Papoušek si nezaslouží sedět v koutku jako hromádka neštěstí a čekat, až si ho nezodpovědný majitel všimne. Je to velice inteligentní tvor.
Nemyslím si, že by do rodiny s dětmi a to i malými, nemohl přijít velký papoušek. Vše záleží na tom, jak dítě na příchod takového člena připravit.
- Děti seznámit s druhem, který byl po zodpovědné vzájemné úvaze vybrán. Ideální je, aby vidělo dítě daný druh papouška naživo, například při návštěvě chovatele. Tam se může s mládětem seznamovat již odmalička a sledovat, jak roste.
- Povídat si o tom, co vše papoušek potřebuje a co je třeba mu denně zajistit.
- Vysvětlit, že papoušek není živá hračka, ale člen domácnosti, který má své požadavky a své potřeby.
- Zapojit dítě nebo děti do příprav na příchod papouška. Děti mohou pomáhat při sestavování voliéry, výrobě hraček, stromu apod.
- Děti mohou pomoci i při nákupu krmiva, tím se vlastně seznámí s tím, čím bude papoušek krmen.
- V péči, kterou mohou sami zajistit, pak mohou děti pokračovat i po příjezdu papouška do rodiny.
Jak postupovat ve chvíli, kdy si papouška přivezeme domů?
Pro mládě bude vše nové. Noví lidé, nové prostředí, najednou bude bez svých ptačích kamarádů se kterými vyrůstal. Je třeba mu dopřát klid, aby se rozkoukalo. U každého jedince může být tato doba jiná. Na papouška mluvíme v klidu. Malé děti by měly k papouškovi přistupovat pod dohledem dospělých, protože i děti si musí na nového člena rodiny zvyknout a musí jim být vysvětleno, jak se k němu chovat. Nekřičet, nedělat žádné prudké pohyby, nestrkat mu prsty do klece ani do zobáčku. Jedině tak papoušek získá ve všechny nové členy své domácnosti důvěru a stane se jejich kamarádem. Po několika dnech si zvykne na ruch i režim domácnosti.
V neposlední řadě se děti ani dospělí nesmí papouška bát.
Zodpovědný chovatel, kterému není lhostejný osud mláděte zůstane novým majitelům nápomocen radou kdykoliv to budou potřebovat.