Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun, M.Karásková
Energie slunečního záření pohání téměř všechny procesy, které na Zemi probíhají. Je na ní závislé podnebí, změny počasí i teploty, významně se podílí na přílivu a odlivu. Pomáhá udržet na zemském povrchu vodu v kapalném skupenství, je klíčovým faktorem pro fotosyntézu rostlin a umožňuje živočichům vidět.
Slunce je jednoznačně největší těleso, které se nachází ve sluneční soustavě. Má přibližně 109krát větší průměr než Země a 1 300 000krát větší objem. Celkově obsahuje okolo 99,8 % hmoty sluneční soustavy. Funguje jako obrovská plazmová koule s průměrnou hustotou jen o málo větší, než je hustota vody.
Téměř všechna energie Slunce je vyzařována ve formě elektromagnetického záření, které je nezbytným předpokladem pro všechny formy života na Zemi.
Proto je důležité, aby chovaní papoušci měli možnost přístupu na slunce. Jejich pobyt na slunci ovlivňuje jejich zdraví. Slunce je zdrojem prospěšného ultrafialového záření, ovlivňuje imunitní systém papoušků a má tedy vliv na celkový zdravotní stav. Podílí se na vstřebávání vitamínů i správné činnosti hormonálního systému.
Slunce papoušci vyhledávají a potřebují, ale musíme jim zajistit v ubikaci také stín. Bylo by velikou chybou, která by mohla skončit fatálně, nechat na papouška pražit slunce bez možnosti schovat se do stínu. Pobyt na slunci si pak bude papoušek regulovat sám.
Ke slunění patří také koupání, které většina papoušků miluje. Koupání je velmi prospěšné pro kvalitní opeření. Ideální je pobyt na dešti. Další způsob zajištění koupání je instalace mlžícího zařízení, citlivé kropení či sprchování vodou ze zahradní hadice i veliká nádoba s čerstvou vodou.
Vlastní zkušenost:
Naše chovatelské zařízení máme z jedné části otočeno na jižní stranu. V horkých měsících zajišťujeme potřebný stín namontovanými celoročními roletami a vysazením stromu. Vybrali jsme Catalpu. Její výhodou je to, že raší poměrně pozdě, zarostlá listy je až v červnu, takže z jara nebrání průniku prvních slunečních paprsků a později poskytuje požadovaný stín a příjemné klima ve venkovních voliérách.
Pozor také na umístění misek s krmivem a vodou. Jejich místo rovněž není vhodné na sluníčku.
I budky ve venkovních voliérách vždy zavěšujeme do stínu.
Papouškům mazlíčkům, společníkům člověka, můžeme, pokud nám to okolnosti dovolují, dopřát slunění za výše uvedených podmínek ve venkovních voliérkách, kam je přeneseme z bytu.
Další možností je přistavit klec k otevřenému oknu. Rovněž zajistit potřebné částečné zastínění.
Ven je možné vzít papouška zvyklého na kšíry či volnoletce.
Pokud nemáme ani jednu z možností, můžeme si pomoci kvalitními a k tomuto účelu vyrobenými UV lampami.
Jak důležité je pro ptáky UV světlo?
Každý pták, který je chován v uzavřeném domě, bude trpět nedostatem UV světla. Podíl UV ve slunečním světle, dopadajícím oknem do místnosti, je prosklením zachycen. Běžné domácí osvětlení nevydává žádné UV žáření. Proto je nutné zajistit jeho dostatečné množství vhodnou lampou.
Ptačí peří reflektuje UV světlo, což hraje významnou roli při výběru páru. Použitím UV světla v chovech dosáhneme daleko lepších výsledků.
Ptáci, kteří se lidskému oku zdají být černí, budou ptačím okem viděni jako mnohobarevní. To samé platí i pro některé bílé ptáky.
Viditelnost UV světla je také důležitá při výběru potravy.
Zralé plody se ptákům jeví v jiné barvě. UV světlo způsobuje, že červené tóny jsou červenější, zelené zelenější. V tomto světle lze zvýšit chuť k jídlu i těm jedincům, kteří odmítají potravu
Zdroje UVB záření je doporučeno obměňovat nejpozději po jednom roce používání, aby byl výdej UVB záření optimální
Krásné slunečné dny papouškům i jejich majitelům!